Skoči na glavno vsebino

2014 Marjetka Berlič

Predmetna učiteljica zgodovine in geografije

Delo: poučevanje zgodovine

Vseh 30 let delovne dobe ustvarjalno deluje na področju vzgoje in izobraževanja. Nadpovprečni v javnosti potrjeni rezultati na svojem delovnem področju:

 • Avtorica razstav in prireditev ter mentorica učencem ob postavitvi odmevne razstave Tošo – obuditev legende. Poleg več kot 1100 obiskovalcev razstave na šoli se je razstava selila tudi v Muzej narodne osvoboditve Maribor, na Prometno šolo Maribor in Mestni muzej Ljubljana. Sodelovala je na simpoziju o Josipu Primožiču Tošu na Prometni šoli v Mariboru v sodelovanju z Muzejem narodne osvoboditve Maribor in na simpoziju v Mestnem muzeju Ljubljana v letu 2006 in 2007. V okviru projekta Tošo – obuditev legende je sodelovala tudi s Fakulteto za šport v Ljubljani. Leta 2006 je izvedla javno vodstvo po razstavi v Muzeju narodne osvoboditve Maribor in na Prometni šoli Maribor.
 • Sodelovala je  z Zavodom za šolstvo pri inovacijskem projektu Arete obuditev olimpijstva, regijskem strokovnem posvetu Kako s kulturo izboljšamo otrokov in mladostnikov vsakdan ter nacionalni konferenci Sidro v letu 2013
 • Sodelovala je  na razstavi v Šolskem muzeju in predstavila projekt in izvedla pedagoško delavnico v Slovenskem šolskem muzeju v Ljubljani leta 2010

Nadpovprečni rezultati pri svetovalnem mentorskem strokovnem, publicističnem ali raziskovalnem delu:

 • Bila je mentorica številnim raziskovalnim nalogam, ena naloga je dosegla prvo, veliko druga in tretja mesta na srečanju Mladi za napredek Maribora.
 • Več kot deset let učenci pod njenim mentorstvom sodelujejo kot mladi predavatelji na Malem simpoziju v Pokrajinskem muzeju Maribor in Zborovanju mladih zgodovinarjev v Muzeju narodne osvoboditve Maribor.
 • Objavila je dva prispevka v  Športu mladih (povezava zgodovine in športa), prispevek o poučevanju holokavsta na šoli je izšel v znanstvenem zborniku o Judih, prispevek o primeru dobre prakse je objavljen v spletni izdaji knjižice Zvezdna proga, kjer smo edina šola v Sloveniji s svojim prispevkom.
 • Bila je mentorica pri nastajanju publikacije Pobrežje v okviru projekta City Network Graz – Maribor
 • Bila je soavtorica razstave Spominske knjige v Pokrajinskem muzeju Maribor leta 2009
 • Bila je v uredniškem odboru pri izdaji zbornika Ob lipi se spominjamo ob 50.-obletnici OŠ Draga Kobala Maribor leta 2008

Nadpovprečni uspehi učencev pri šolanju na tekmovanjih in drugih dejavnostih:

 • redka so šolska leta, ko učenci naše šole ne prejmejo srebrnih ali zlatih priznanj na državnih tekmovanjih iz zgodovine. Učenci naše šole so na državnih tekmovanjih iz znanja zgodovine prejeli 19 zlatih priznanj in okrog 50 srebrnih priznanj (od leta 1998 do 2014)
 • Projekt Rimljani za starše – sedmošolci so več kot dvajset let z igro vlog priredili učno uro za starše in jim tako na svoj način približali vsakdan antičnega človeka. Projekt Rimljani je bil predstavljen tudi širši javnosti v Pokrajinskem muzeju Maribor
 • Skupaj z učenci je pripravila otvoritev razstave Lukulova pojedina v sodelovanju Arheološkega muzeja Zagreb in Muzeja narodne osvoboditve Maribor
 • Ustvarila  je zgodovinsko zbirko predmetov in pohištva v zgodovinski učilnici.

Prispevek k ugledu svojega zavoda v širši javnosti:

 • Učiteljica zgodovine, ki je zgodovino popeljala tudi izven šole. Razstave so nastajale skupaj z učenci in krajani. Bilo je deset razstav za širšo javnost. Nekaj naslovov: Iz babičine skrinja, Prezračimo omare, Ob lipi se spominjamo, Tošo – obuditev legende, Podobe Maribora, razstave ob obletnicah šol, Scenografija Josipa Primožiča Toša, Ko se je ustavil čas…
 • Predstavljala je primere dobre prakse na Centropinem seminarju v Beogradu leta 2012 o uporabi sodobnih tehnologij pri poučevanju holokavsta
 • Leta 2013 je  predstavljala primer dobre prakse (povabilo Ministrstva za kulturo, šolstvo …) o povezovanju šole s kulturnimi ustanovami na posvetu Kako s kulturo izboljšati vsakdan otroka in mladostnika. Podobno temo je predstavljala na Kulturnem bazarju v Ljubljani leta 2014.
 • V letu 2013 je na nacionalni konferenci Socialna in državljanska odgovornost SIDRO na Brdo pri Kranju predstavljala primer poučevanja zgodovine s poudarkom na kršenju človekovih pravic ter povezovanje poučevanja z domačim branjem pri pouku zgodovine in delom v spletni učilnici
 • Leta 2014 je aktivno sodelovala na znanstvenem srečanju ŠOA – spominjajmo se v Glazerjevi dvorani Univerzitetne knjižnice Maribor v organizaciji Centra za judovsko kulturno dediščino Sinagoga Maribor
 • Organizira kulturne dneve v povezavi z muzeji, arhivom in Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.
 • Tesno sodeluje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, kjer smo prepoznani kot primer dobre prakse pri ozaveščanju mladih na področju varovanja kulturne dediščine.
 • Bila je mentorica nagrajenemu članku na tekmovanju v pisanju člankov na temo izgnanstva ob 70. obletnici izgona Slovencev leta 2011
 • Že več let je mentorica učencem na Dnevih evropske kulturne dediščine.
 • Aktivno je sodelovala v recenzentski skupini pri postavitvi dveh stalnih razstav v Pokrajinskem muzeju Mariboru (arheologija in srednji vek)
 • Kot pedagoška svetovalka sodeluje pri pripravi razstave o obeh velikih vojnah v 20. stoletju v Muzeju narodne osvoboditve Maribor v letu 2014.
 • Je dobitnica priznanja ob 55. letnici Muzeja narodne osvoboditve Maribor.
 • Aktivno je sodelovala v mednarodnem projektu vseživljenjskega izobraževanja Jean Monnet learning EU at school »Evropska unija za mlade«

Strokovni naziv ali javno priznanje:

 • Marjetka Berlič – naziv svetovalka,
 • Priznanje ob 55 letnici Muzeja narodne osvoboditve  Maribor

Na pedagoški konferenci, 29. 8. 2014 je bil podan predlog za prejetje Šilihovega priznanja Za Marjetko Berlič. Predlog je bil soglasno potrjen s strani strokovnih delavcev.

(Skupno 45 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost