Bodi fairplay-er
Naučiti otroka, da ne stopi na gosenico, je za otroka enako pomembno kot za gosenico. (B. Millar)
Fair play oz. poštena igra pomeni dostojanstveno prenašanje poraza in zmage, spoštljiv in prijateljski odnos do tekmecev, trenerjev, sodnikov in organizatorjev. Je spodbujanje manj sposobnih, uživanje v svojih in drugih uspešnih potezah in tudi spoštljiv odnos do drugih zunaj igrišča.
Lepo je zmagati, še lepše je sodelovati, najlepše je igro vzljubiti. Prav to nas tekom svoje kariere velikokrat uči z zgledom tudi naš izjemen športnik, kolesar in v prvi vrsti velika osebnost, Primož Roglič. Gre za človeka, ki nadvse spoštuje šport, svoje nasprotnike, kljub zahtevnim situacijam pa vedno znova ohranja razumno glavo ter spoštovanje do športa in pošteno igro postavlja pred zmago.
Na spodnji povezavi lahko preberete le enega izmed člankov o izjemni potezi, ki se ji klanja ves svet.
Ne le slovenski športniki, temveč tudi svetovni športniki v ospredje postavljajo spoštovanje drugačnosti, strpnost, enakopravnost, dostojanstvo in pomoč šibkejšim. Svetovno razsežnost dosegajo predvsem olimpijske igre. Na OI v Tokyu se je pripetil eden izmed lepših dogodkov, ki dajejo pravi pomen športu. Gre za nekaj, kar presega šport, gre za sporočilo solidarnosti, povezanosti, prijateljstva, kar pomeni več kot zmaga.
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=8pzFZqUVjb4
In takšnih dogodkov ni malo. To je šport, ki uči, kaj v življenju šteje.
https://www.youtube.com/watch?v=51enjUgGqnc
V športu lahko sodelujemo v različnih vlogah: kot športnik, trener, sodnik, organizator in tudi kot gledalec. Ne glede na našo vlogo se nas šport dotakne in v tistem trenutku nas tudi spremeni. Tako oblikuje našo osebnost in bogati naše čustveno življenje.
Poštenega tekmovanja ni brez:
- spoštovanja,
- prijateljstva,
- ekipnega duha,
- enakosti,
- integritete,
- solidarnosti,
- strpnosti,
- skrbi za sočloveka,
- odličnosti in
- veselja.
Fair play vodi naprej. Bodi fairplay-er tudi ti.